Dan broja Pi/Дан броја Пи

Autor: Radmila Trbović, 15. 3. 2023.

Dana 14. ožujka obilježava se Dan broja Pi, broja koji je jako poseban i tajnovit.

U našoj školi obilježili smo ga prigodnim panoom, na kojem su opisane brojne zanimljivosti o samom broju, te naravno činjenice i povijest broja Pi.

Broj Pi se označava grčkim slovom 𝝅 , a predstavlja omjer opsega kruga i njegovog promjera. Broj Pi je iracionalan, što znači da ga nije moguće zapisati u obliku razlomka. On je beskonačan, a njegova vrijednost zaokružena na dvije decimale iznosi 3.14, pa se zato 14. 3. slavi njegov dan.

Broj Pi ima veliku primjenu u matematici i fizici, pojavljuje se u mnogim važnim formulama. Niti jedan broj nije zaokupio toliko pozornost i znatiželju matematičara kao broj Pi, čija važnost odavno prelazi okvire matematike.

Jedna od zanimljivosti je upravo ta da je na Dan broja Pi, 14. 3. rođen jedan od najvećih fizičara, Albert Einstein.

Broj Pi je zadivio i brojne umjetnike, pisce, slikare, glazbenike, a ima čak i svoju melodiju.

Poslušajte: https://youtu.be/U5aG0jkCex0

Дана 14. марта обележава се Дан броја Пи, броја који је јако посебан и тајновит.

У нашој школи обележили смо га пригодним паноом, на којем су описане бројне занимљивости о самом броју, те наравно чињенице и историја броја Пи.

Број Пи се означава грчким словом 𝝅,  а представља размеру обима круга и његовог пречника. Број Пи је ирационалан, што значи да га није могуће записати у облику разломка. Он је бесконачан, а његова вредност заокружена на две децималне износи 3.14, па се зато 14. 3. слави његов дан.

Број Пи има велику примену у математици и физици, појављује се у многим важним формулама. Нити један број није заокупио толико пажњу и знатижељу математичара као број Пи, чија важност одавно преплази оквире математике.

Једна од занимљивости је управо та да је на Дан броја Пи рођен један од највећих физичара, Алберт Ајнштајн.

Број Пи је задивио бројне уметнике, писце, сликаре, музичаре, а има чак и своју мелодију.