Međunarodni dan materinskog jezika/Међународни дан матерњег језика

Autor: Radmila Trbović, 19. 2. 2024.

Kako Međunarodni dan materinskog jezika (21.02.) ove godine spada za vrijeme drugog djela zimskog raspusta, u OŠ Bijelo Brdo on je obilježen u četvrtak, 15.02. Tematski smo ovogodišnji Međunarodni dan materinskog jezika povezali sa projektom Trag koji se provodi ove školske godine. Jedan od ciljeva projekta koji je danas posebno istaknut jeste upoznavanje naših učenika sa likom i stvaralaštvom domaćih književnika. Tom idejom vođeni, učenicima razredne nastave, predstavio se najznačajniji bjelobrdski pjesnik - Đorđe Nešić. U prostoriji naše knjižnice, pjesnik je učenicima kroz PPT prezentaciju pričao o materinskom jeziku, njegovim specifičnostima i važnosti u održavanju kulturnog identiteta. Nakon prezentacije, Đorđe Nešić je učenicima izrecitirao nekoliko pjesama "alasko-dječje" tematike. Saznali smo nešto o zubobolji štuke, problemu identiteta američkog somića, žabljim kracima i još po nešto.
Na samom kraju, prisutni učenici i učitelji su imali priliku čuti autentični bjelobrdski govor kroz Zdravicu u sada već poznatom izvođenju Slobodana Nešića.
Zahvaljujemo se našim gostima, učiteljicama i knjižničaru na organizaciji ovog književnog druženja.
Dio atmosfere može se vidjeti u galeriji.
Како Међународни дан матерњег језика (21.02.) ове године спада за време другог дела зимског распуста, у ОШ Бијело Брдо он је обележен у четвртак, 15.02. Teматски смо овогодишњи Међународни дан матерњег језика повезали са пројектом Траг који се проводи ове школске године. Један од циљева пројекта који је данас посебно истакнут јесте упознавање наших ученика са ликом и стваралаштвом домаћих књижевника. Том идејом вођени, ученицима разредне наставе, представио се најзначајнији бјелобрдски песник - Ђорђе Нешић. У просторији наше библиотеке, песник је ученицима кроз ППТ презентацију причао о матерњем језику, његовим специфичностима и важности у одржавању културног идентитета. Након презентације, Ђорђе Нешић је ученицима изрецитовао неколико песама "аласко-дечје" тематике. Сазнали смо нешто о зубобољи штуке, проблему идентитета америчког сомића, жабљим крацима и још по нешто.
На самом крају, присутни ученици и учитељи су имали прилику чути аутентични бјелобрдски говор кроз Здравицу у сада већ познатом извођењу Слободана Нешића.
Захваљујемо се нашим гостима, учитељицама и библиотекару на организацији овог књижевног дружења.
Део атмосфере може се видети у галерији.