30 godina World Wide Weba / 30 година World Wide Weba

Autor: Marko Borojević, 15. 3. 2019.

Prije 30 godina, 12. 3. 1989. godine, tada 33-godišnji softverski inženjer Tim Berners-Lee predao je prijedlog projekta koji bi omogućio pohranu i razmjenu podataka na računalnim mrežama. Dokument poznat kao "Information managment: A Proposal" predan nadležnima toga dana, opisao je kao veliku bazu podataka međusobno povezanu hiperlinkovima. Tako bi se dobila mreža koja bi u njegovoj ustanovi omogućila razmjenu podataka među korisnicima – tada primarno znanstvenicima. Zanimljivo danas zvuči reakcija nadređenih Berners-Leeju na njegov prijedlog. Tadašnji šef, kada je pročitao spomenuti prijedlog, izjavio je kako je isti "malo nejasan ali uzbudljiv".

Danas, 30 godina kasnije, život bez Interneta ne možemo ni zamisliti. Ovaj vrlo važan datum obilježen je u našoj školskoj knjižnici radionicom- Internet: nove vrste pismenosti, u kojoj su sudjelovali učenici 5. i 6. razreda.

Пре 30 година, 12. 3. 1989. године, тада 33-годишњи софтверски инжењер Тим Бернерс-Ли предао је предлог пројекта који би омогућио складиштење и размену података на рачунарским мрежама. Документ познат као "Information managment: A Proposal" предан надлежнима тога дана, описао је као велику базу података међусобно повезану хиперлинковима. Тако би се добила мрежа која би у његовој установи омогућила размену података међу корисницима - тада примарно научницима. Занимљиво данас звучи реакција надређених Бернерс-Лију на његов предлог. Тадашњи шеф, када је прочитао споменути предлог, изјавио је како је исти "мало нејасан али узбудљив".

Данас, 30 година касније, живот без Интернета не можемо ни замислити. Овај веома важан датум обележен је у нашој школској библиотеци радионицом- Интернет: нове врсте писмености, у којој су учествовали ученици 5. и 6. разреда.

« Ožujak 2024 »