Sveti Sava školska slava/Свети Сава школска слава

Autor: Radmila Trbović, 5. 2. 2024.

"Svakom pripadniku srpskoga naroda predstavljaš oličenje obrazovanja, ljubavi prema svom narodu, crkvi i pre svega Bogu. Od sredine devetnaestoga veka se slaviš kao školska slava zbog tvojih dobrih dela u području obrazovanja." Riječi su ovo učenika osmog razreda u čijem smo duhu i ove godine, 27. siječnja 2024. godine obiljležili školsku slavu - Svetog Savu. Prije početka priredbe, svećenik Goran Todorović posvetio je slavski kolač i pozdravio sve nazočne. Ravnatelj OŠ Bijelo Brdo, Miloš Katanić u sklopu svog govora predstavio je ovogodišnje nagrađene učenike. U kategoriji literarnih radova, najuspješniji su bili: Luka Đorđev, David Kvaka i Irina Dmitrović. U likovnom izražaju istakli su se: Nađa Narančić, Maja Božić i Vuk Ostojić.
Ideja ovogodišnje priredbe bila je isticanje najznačajnijih osoba dinastije Nemanjić s posebnim akcentom na sv. Savu. U priredbi su sudjelovali učenici svih razreda koje su redom najavljivali "naši" Nemanjići - učenici osmog razreda. Osmaši, pod patronatom razrednice Mirjane Popović su na divan način prikazali koliko su ozbiljno pristupili ovoj temi. Od istraživačko-povijesnog rada do dramaturškog dijela i osmišljavanja čitavog koncepta priredbe. Veliki broj naših sumještana imao je prilike čuti nešto o najznačajnijim srpskim manastirima, razvoju srpske države, odsluša nekoliko zborskih numera i još puno toga. Na kraju priredbe, pod sponzorstvom ZVO-a, uručeni su paketići svim učenicima Osnovne škole Bijelo Brdo.
Pohvale svim učiteljima i učenicima koji su dali svoj doprinos u proslavi ovogodišnje školske slave! Dio atmosfere sa priredbe možete vidjeti u galeriji, za šta je zaslužan fotograf Pavle Volarev.

"Сваком припаднику српскога народа представљаш оличење образовања, љубави према свом народу, цркви и пре свега Богу. Од средине деветнаестога века се славиш као школска слава због твојих добрих дела у подручју образовања." Речи су ово ученика осмог разреда у чијем смо духу и ове године, 27.01.2024. године обележили школску славу - Светог Саву.
Пред почетак приредбе, свештеник Горан Тодоровић посветио је славски колач и поздравио све присутне. Директор ОШ Бијело Брдо, Милош Катанић у склопу свог говора представио је овогодишње награђене ученике. У категорији литерарних радова, најуспешнији су били: Лука Ђорђев, Давид Квака и Ирина Дмитровић. У ликовном изражају, истакли су се: Нађа Наранчић, Маја Божић и Вук Остојић.
Идеја овогодишње приредбе била је истицање најзначајнијих личности династије Немањић с посебним акцентом на св. Саву. У приредби су учествовали ученици свих разреда које су редом најављивали "наши" Немањићи - ученици осмог разреда. Осмаши, под патронатом разреднице Мирјане Поповић су на диван начин приказали колико су озбиљно приступили овој теми. Од истраживачко-историјског рада до драматуршког дела и осмишљавања читавог концепта приредбе. Велики број наших сумештана је имао прилике да чује нешто о најзначајнијим српским манастирима, развоју српске државе, одслуша неколико хорских нумера и још много тога.
На крају приредбе, под спонзорством ЗВО-а, уручени су пакетићи свим ученицима Основне школе Бијело Брдо.
Похвале свим учитељима и ученицима који су дали свој допринос у прослави овогодишње школске славе!
Део атмосфере са приредбе можете видети у галерији, за шта је заслужан фотограф Павле Воларев.